Lancaster County 4H University of Nebraska-Lincoln
University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Lincoln, NE Email
updated September 1, 2003

4-H FLORICULTURE & HORTICULTURE
RIBBON PLACINGS
2003 LANCASTER COUNTY FAIR, LINCOLN, NEBRASKA

Best Vegetable (Vegetable Collection): Emily Henshaw

Best Herb (Sage): Rebekka Erks

Best Annual Flower (Marigold): Trevor White

Best Specimen Plant (African Violet): Nicole Pedersen

Best Perennial Flower (Verbena): Kyle Pedersen

Best Rose: Rebekka Erks

High Individual Horticulture Contest: Nicole Pedersen

High Individual Tree ID Contest: Monica Claesson

High Individual Grass & Weed ID Contest: Noelle Badeer


Each contestant's hometown and 4-H Club follows his/her name.

WEED ID

Weed ID Book:

Purple Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair), Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair)

FLORICULTURE

Aster:

Blue Ribbon: Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Bachelor Buttons:

Blue Ribbon: Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Red Ribbon: Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Elizabeth Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Calendula:

Blue Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers)

Red Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent), Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers)

Celosia:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), John Hoffman (Lincoln - Independent), Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Cosmos:

Purple Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Elizabeth Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Dianthus:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: John Hoffman (Lincoln - Independent), Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Gomphrena:

Purple Ribbon: Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers)

Marigold:

Purple Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Will Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles), Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Emily Henshaw (Lincoln - Independent), Kristin Malone (Lincoln - Independent), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Red Ribbon: Colby Talcott (Lincoln - Happy Go Lucky), Alex Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids), John Hoffman (Lincoln - Independent)

Pansy:

Purple Ribbon: RoseAnn Erks (Lincoln - Independent), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Petunia:

Purple Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Kristina Price (Hickman - Titan Homemakers), Elizabeth Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: John Hoffman(Lincoln - Independent), Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Snapdragon:

Red Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Vinca:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Zinnia:

Purple Ribbon: Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids)

Red Ribbon: Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Emily Henshaw (Lincoln - Independent), Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Other Annual/Biennial:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Kristin Malone (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent), John Hoffman(Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Achillea/Yarrow:

Purple Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids)

Blue Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: John Hoffman(Lincoln - Independent), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Chrysanthemum:

Blue Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Purple Coneflower:

Blue Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Rudbeckia/Black-Eyed Susan:

Purple Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers)

Blue Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent), Don Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Trevor White (Walton - Kolossal Kids), John Hoffman (Lincoln - Independent), Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Other Perennial:

Purple Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair), Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Alex Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles), Will Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles)

Flower Notebook:

Blue Ribbon: Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Flower Garden Promotion Poster:

Blue Ribbon: Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Flower Garden Educational Poster:

Purple Ribbon: Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Flower Garden History:

Purple Ribbon: Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Flowering Potted Plant:

Purple Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Foliage Potted Plant:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Jessica Stephenson (Lincoln - Rabbits R Us)

Hanging Basket:

Blue Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Dish Garden:

Blue Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Desert Garden:

Purple Ribbon: Jasi Maahs (Bennet - Rabbits R Us, Selected for State Fair), Tanner Maahs (Bennet - Rabbits R Us)

Blue Ribbon: Rachel Vanderkolk (Malcolm - Independent), Drake Shannon (Lincoln - Super Shamrocks)

Rose - Miniature:

Purple Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Rebekka Erks (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Will Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles)

Red Ribbon: Alex Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles)

Rose - Hybrid Tea:

Purple Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent, Selected for State Fair), Laura Buresh (Lincoln - Independent, Selected for State Fair), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), (2) Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars), Christian Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Rose - Florbunda:

Red Ribbon: Christian Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

HORTICULTURE

Snap Beans:

Red Ribbon: Jeffrey Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Beets:

Purple Ribbon: John Hoffman (Lincoln - Independent), Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent), Emily Henshaw (Lincoln - Independent), Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent)

Green Cabbage:

Purple Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Carrots:

Purple Ribbon: Rachel Hurt (Lincoln - Friends in 4H, Selected for State Fair)

Red Ribbon: Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers)

Slicing Cucumbers:

Purple Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent, Selected for State Fair), Laura Buresh (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers), Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Mykel Gossard (Lincoln - Prairie Pals), Preston Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Pickling Cucumbers:

Blue Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent), Don Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers)

Okra:

Red Ribbon: Jeffrey Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Yellow Onions:

Purple Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent), John Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Laura Buresh (Lincoln - Independent), Rachel Hurt (Lincoln - Friend in 4H)

White Ribbon: Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky)

Red Onions:

Purple Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent), Don Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky)

White Onions:

Purple Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids), Don Buresh (Lincoln - Independent), Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky)

Red Ribbon: Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers), Jessica Traudt (Roca - Classical Kids)

Bell Peppers:

Blue Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Rachel Hurt (Lincoln - Friends in 4H)

Sweet (non-bell) Peppers:

Blue Ribbon: Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers), Lee Kreimer (Lincoln - Artsie Animals)

Jalapeno Peppers:

Purple Ribbon: Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living)

Blue Ribbon: Angela Brandt (Martell - Rokeby Ramblers)

Red Ribbon: McKenna Parris (Lincoln - Blazing Saddles), Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Hot (non-jalapeno) Peppers:

Purple Ribbon: Mykel Gossard (Lincoln - Prairie Pals), Trevor White (Walton - Kolossal Kids, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent), John Hoffman (Lincoln - Independent)

White Potatoes:

Purple Ribbon: Tyson Grant (Bennet - Happy Go Lucky), Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Colby Talcott (Lincoln - Happy Go Lucky, Selected for State Fair), Jasi Maahs (Bennet - Rabbits R Us), Angela Brandt (Martell - Rokeby Ramblers, Selected for State Fair), Tanner Maahs (Bennet - Rabbits R Us)

Blue Ribbon: Hunter Maahs (Bennet - Rabbits R Us), Cory Grant (Bennet - Happy Go Lucky), Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky), Laura Buresh (Lincoln - Independent), Don Buresh (Lincoln - Independent), Jeremy Brandt (Martell - Rokeby Ramblers)

Red Potatoes:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Jeffrey Bruss (Bennet - Happy Go Lucky), Joanna Hoffman (Lincoln - Independent), Don Buresh (Lincoln - Independent), John Hoffman (Lincoln - Independent), Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Rachel Hurt (Lincoln - Friends in 4H)

Russet Potatoes:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Other Potatoes:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Miniature Pumpkins:

Purple Ribbon: Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers)

Rhubarb:

Purple Ribbon: Joanna Hoffman (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Green Summer Squash:

Blue Ribbon: Kristina Price (Hickman - Titan Homemakers)

Red Ribbon: Tyson Grant (Bennet - Happy Go Lucky), Cory Grant (Bennet - Happy Go Lucky)

Yellow Summer Squash:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Trevor White (Walton - Kolossal Kids), Kristina Price (Hickman - Titan Homemakers)

Blue Ribbon: John Hoffman (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Preston Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Sweet Corn (in husks):

Purple Ribbon: Ashley Dorn (Cortland - Independent, Selected for State Fair), Colby Talcott (Lincoln - Happy Go Lucky)

Blue Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent), Laura Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Preston Bruss (Bennet - Happy Go Lucky), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Jeffrey Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Red Tomatoes:

Blue Ribbon: Mykel Gossard (Lincoln - Prairie Pals), Tyson Grant (Bennet - Happy Go Lucky), Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Red Ribbon: Cory Grant (Bennet - Happy Go Lucky)

Roma or Sauce type Tomatoes:

Purple Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Jeffrey Bruss (Bennet - Happy Go Lucky), Christian Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Red Ribbon: Preston Bruss (Bennet - Happy Go Lucky)

Salad Tomatoes:

Purple Ribbon: Karis Parker (Lincoln - Creative Kids, Selected for State Fair), Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers)

Blue Ribbon: Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers), Alex Scheideler (Lincoln - Blazing Saddles), Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living), Derek Hupp (Lincoln - Blazing Saddles), Nathan Grimes (Raymond - Rock Creek Kids)

Watermelon:

Purple Ribbon: Mykel Gossard (Lincoln - Prairie Pals, Selected for State Fair)

Gourds - mixed types:

Purple Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids)

Gourds, Single variety:

Purple Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids)

Vegetable Garden Collection:

Purple Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Red Ribbon: Rachel Hurt (Lincoln - Friends in 4H)

Basil:

Red Ribbon: Lee Kreimer (Lincoln - Artsie Animals), Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Dill:

Blue Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Rebekka Erks(Lincoln - Independent)

Garlic:

Purple Ribbon: Rebekka Erks(Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Rachel Hurt (Lincoln - Friends in 4H) Mint: Purple Ribbon: (2) Rebekka Erks(Lincoln - Independent), Kristin Malone (Lincoln - Independent)

Parsley:

Purple Ribbon: Justin Cheney (Bennet - Happy Go Lucky), Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Kristin Malone (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Sage:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Grapes:

Purple Ribbon: Laura Buresh (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Don Buresh (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Christian Kucera (Walton - Stevens Creek Stars)

Apples:

Blue Ribbon: Trevor White (Walton - Kolossal Kids), Lee Kreimer (Lincoln - Artsie Animals)

Pears:

Purple Ribbon: Susanna Huggenberger (Walton - Armor for Living)

White Ribbon: Lee Kreimer (Lincoln - Artsie Animals)

Other Fruit/Berries:

Blue Ribbon: Emily Henshaw (Lincoln - Independent)

Herb Potted Plant:

Purple Ribbon: Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Hannah Lambert (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Rachel Vanderkolk (Malcolm - Independent)

More Lancaster County 4-H/FFA Fair ResultsReturn for more Lancaster County Fair Results

 

4-H: Are You Into It?
Lancaster County 4-H

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Suite A, Lincoln Nebraska 68528-1507
Phone: 402-441-7180 | Web Site: http://lancaster.unl.edu

4-H & Youth | Agriculture & Acreage | Environment & Natural Resources | Family Living
Food: Safety, Nutrition & Cooking | Gardening | Home Environment |
Insects, Spiders, Mice & More | Nutrition Education Program | NEBLINE Newsletter

Parents, Teachers and Students: Consider the University of Nebraska-Lincoln

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County Confidentiality Statement

University of Nebraska Cooperative Extension educational programs abide with the nondiscrimination policies of the University of Nebraska-Lincoln and the United States Department of Agriculture.
All Rights Reserved 1996-2004