Lancaster County 4H University of Nebraska-Lincoln
University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Lincoln, NE Email
August 19, 2003

4-H & FFA DAIRY CATTLE SHOW
RIBBON PLACINGS & AWARDS
2003 LANCASTER COUNTY FAIR, LINCOLN, NEBRASKA


RIBBON PLACINGS- Each contestant's hometown and 4-H Club or FFA member designation follows his/her name.

DAIRY - GENERAL

Calf - Junior:

Purple Ribbon: Melissa Rawe (Eagle - Independent), Blaire Mueller (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Emily Rice (Firth - Rokeby Dairy), Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

Blue Ribbon: Jacob Fry (Lincoln - Prairie Pals), Nichole Bice (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Austin Kopecky (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers)

Group of Three:

Purple Ribbon: Prairie Pals Dairy (Prairie Pals Dairy), Rokeby Dairy (Rokeby Dairy)

Bucket Calf - Junior:

Champion: Erica Peterson (Waverly - Rock Creek Ranchers)

Reserve Champion: Bryce Doeschot (Hickman - Happy Go Lucky)

Purple Ribbon: Aaron Studebaker (Raymond - Rock Creek Kids), Bryce Doeschot (Hickman - Happy Go Lucky), Erica Peterson (Waverly - Rock Creek Ranchers), Michelle Fry (Lincoln - Prairie Pals), Makinsey Douglas Hill (Denton - Rabbits R Us)

Blue Ribbon: Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers), Christopher Zabel (Lincoln - Rock Creek Ranchers), Colby Talcott (Lincoln - Happy Go Lucky), Brianna Peterson (Firth - Boot Scootin' 4-Hers), Breck Doeschot (Hickman - Happy Go Lucky)

Red Ribbon: Josh Issacs (Walton - Happy Go Lucky), Marcus Matthes (Malcolm - Independent)

Bucket Calf - Intermediate:

Champion: Katie Zabel (Lincoln - Rock Creek Ranchers)

Reserve Champion: Krystal Fessler (Lincoln - Rock Creek Ranchers)

Purple Ribbon: Sierra Studebaker (Raymond - Rock Creek Kids), Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy), Katie Zabel (Lincoln - Rock Creek Ranchers), Krystal Fessler (Lincoln - Rock Creek Ranchers)

Blue Ribbon: Dylan Issacs (Walton - Happy Go Lucky), Justin Matthes (Malcolm - Independent), Blake Peterson (Firth - Boot Scootin' 4-Hers)

Showmanship - Junior:

Champion: Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers)

Reserve Champion: Emily Rice (Firth - Rokeby Dairy)

Purple Ribbon: Emily Rice (Firth - Rokeby Dairy), Paige Bice (Malcolm - The Malcolm Clovers), Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

Calf - Intermediate:

Purple Ribbon: Megan Rice (Firth - Rokeby Dairy), Vincent Soucie (Denton - Ropes & Riggins), Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

Blue Ribbon: Matt Mueller (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Austin Kopecky (Malcolm - Prairie Pals Dairy)

Showmanship - Intermediate:

Champion: Matthew Rawe (Eagle - Independent)

Reserve Champion: Ben Strasheim (Lincoln - Independent)

Purple Ribbon: Matthew Rawe (Eagle - Independent), Ben Strasheim (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Matt Mueller (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Austin Kopecky (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Jacob Fry (Lincoln - Prairie Pals Dairy)

Bucket Calf - Second Year:

Champion: Katie Zabel (Lincoln - Rock Creek Ranchers)

Reserve Champion: Katie Wilkinson (Walton - Happy Go Lucky)

Purple Ribbon: Katie Zabel (Lincoln - Rock Creek Ranchers), Alexis Spath (Eagle - Stevens Creek Stars), Jasi Maahs (Bennet - Rabbits R Us), Elizabeth Grimes (Raymond - Rock Creek Kids), Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy), Katie Wilkinson (Walton - Happy Go Lucky)

Blue Ribbon: Breck Doeschot (Hickman - Happy Go Lucky), Britta Doeschot (Hickman - Happy Go Lucky), Travis Hodtwalker (Walton - Kolossal Kids)

Showmanship - Senior:

Champion: Vincent Soucie (Denton - Ropes & Riggins)

Reserve Champion: Melissa Rawe (Eagle - Independent)

Purple Ribbon: Nichole Bice (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Melissa Rawe (Eagle - Independent), Vincent Soucie (Denton - Ropes & Riggins)

Blue Ribbon: Blaire Mueller (Malcolm - Prairie Pals Dairy)

Yearling - Summer:

Purple Ribbon: Matthew Rawe (Eagle - Independent), Austin Kopecky (Malcolm - Prairie Pals Dairy)

Yearling - Spring:

Purple Ribbon: Nichole Bice (Malcolm - Prairie Pals Dairy), Ben Strasheim (Lincoln - Independent)

Yearling - Winter:

Purple Ribbon: Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

Dry Cow:

Purple Ribbon: Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

2 Year Old:

Purple Ribbon: Levi Meyer (Hallam - Rokeby Dairy)

3 Year Old:

Purple Ribbon: Matthew Rawe (Eagle - Independent)

4 Year Old:

Purple Ribbon: Melissa Rawe (Eagle - Independent)

5+ Year Old:

Purple Ribbon: Vincent Soucie (Denton - Ropes & Riggins), Ben Strasheim (Lincoln - Independent)

More Lancaster County 4-H/FFA Fair ResultsReturn for more Lancaster County Fair Results

 

4-H: Are You Into It?
Lancaster County 4-H

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Suite A, Lincoln Nebraska 68528-1507
Phone: 402-441-7180 | Web Site: http://lancaster.unl.edu

4-H & Youth | Agriculture & Acreage | Environment & Natural Resources | Family Living
Food: Safety, Nutrition & Cooking | Gardening | Home Environment |
Insects, Spiders, Mice & More | Nutrition Education Program | NEBLINE Newsletter

Parents, Teachers and Students: Consider the University of Nebraska-Lincoln

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County Confidentiality Statement

University of Nebraska Cooperative Extension educational programs abide with the nondiscrimination policies of the University of Nebraska-Lincoln and the United States Department of Agriculture.
All Rights Reserved 1996-2004