Lancaster County 4H University of Nebraska-Lincoln
University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Lincoln, NE Email

4-H CONSUMER & FAMILY SCIENCE
RIBBON PLACINGS
2003 LANCASTER COUNTY FAIR, LINCOLN, NEBRASKA

This section includes the Celebrate Arts Division - Each contestant's hometown and 4-H Club follows his/her name.

CELEBRATE ARTS

Celebrate Arts - Fiber:

Purple Ribbon: Michelle Fry (Lincoln - Prairie Pals, Selected for State Fair), Katie Kalisch (Lincoln - Odyssey, Selected for State Fair), Haley McCoy (Lincoln - Prairie Pals, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Britni Waller (Lincoln - Cool Clovers), Caitlin Meyer (Malcolm - Prairie Pals), Emily Clement (Lincoln - Prairie Pals)

Red Ribbon: Jeff Cassel (Lincoln - Helping Hands), Elizabeth Boender (Hickman - Yankee Hill Kids)

Celebrate Arts - Clay:

Purple Ribbon: Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids), Shelby Leiker (Hickman - Yankee Hill Kids, Selected for State Fair), Joel Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids, Selected for State Fair), Trevor Craig (Lincoln - Star City Explorers), Spencer Farley (Lincoln - Star City Explorers), Grace Farley (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), Rachel Pickrel (Hickman - Yankee Hill Kids, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Leah Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Emily Kroll (Lincoln - Star City Kids), Terra Thomson (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), Elizabeth Kalisch (Lincoln - Odyssey), Taylor Walters (Lincoln - Star City Explorers), Kaitlyn Chubbuck (Lincoln - Western Pride), Sarah Kroll (Lincoln - Star City Kids), Samantha Essman (Lincoln - Independent), Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Eliza Hammond (Lincoln - Shimmering Shamrocks)

Red Ribbon: Hannah Chubbuck (Lincoln - Western Pride), Katie Kalisch (Lincoln - Odyssey), Elizabeth Boender (Hickman - Yankee Hill Kids), David Vanourney (Lincoln - Yankee Hill Kids), Joel Spiehs (Lincoln - Star City Explorers)

Celebrate Arts - Textiles:

Purple Ribbon: Karen Clinch (Lincoln - Clovers & Company), Nathan Smith (Lincoln - Creative Clovers), Noelle Badeer (Hickman - High Flyers, Selected for State Fair), Cassandra Spellmeyer (Lincoln - Shimmering Shamrocks, Selected for State Fair), Preston Badeer (Hickman - High Flyers, Selected for State Fair), Ian Badeer (Hickman - High Flyers, Selected for State Fair), Carly Belz (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Christina Mayer (Lincoln - Shimmering Shamrocks, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Sean Badeer (Hickman - High Flyers), Cody Schneider (Lincoln - Creative Clovers), Amy Bloomquist (Lincoln - Yankee Hill Kids), Melanie Schneider (Lincoln - Creative Clovers), Beki Fiala (Lincoln - Clovers & Company), Nick Nigro (Lincoln - Lucky 4-Leaf Clovers), Alyssa Fiala (Lincoln - Clovers & Company), Spencer Gregg (Malcolm - Creative Clovers), Ali Nelson (Lincoln - Independent), Mikayla Freese (Lincoln - Independent), Eliza Hammond (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Hannah Chubbuck (Lincoln - Western Pride), Elizabeth Gregg (Malcolm - Creative Clovers), Marie Spomer (Lincoln - Star City Kids)

Red Ribbon: Britini Waller (Lincoln - Cool Clovers), Betha Prange (Lincoln - Plants & Cornerstones), Kaitlyn Chubbuck (Lincoln - Western Pride), Rachel Pickrel (Hickman - Yankee Hill Kids), Sarah Barrett (Lincoln - Yankee Hill Kids)

Celebrate Arts - Wood:

Purple Ribbon: Andrew Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Allison Zastrow (Lincoln - Clover Friends, Selected for State Fair

Blue Ribbon: Alexa Wittstruck (Rokeby Ramblers)

Red Ribbon: Levi Vestecka (Lincoln - Helping Hands)

Celebrate Arts - Glass:

Purple Ribbon: Cassandra Spellmeyer (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Trevor Craig (Lincoln - Star City Explorers), Britni Waller (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Marie Spomer (Lincoln - Star City Kids), Brandy Wollen (Lincoln - Independent), Kelli Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Rachel Vanderkolk (Malcolm - Independent)

Celebrate Arts - Plastic:

Purple Ribbon: Hannah Potter (Lincoln - Creative Kids), Nina Contreras (Lincoln - Clovers & Company, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Bethann Ribble (Lincoln - Odyssey), Laura Cassel (Lincoln - Clovers & Company)

Red Ribbon: Patrick Murphy (Lincoln - Liberty Bell Laborers), Joy Sweazy (Lincoln - Odyssey)

Celebrate Arts - Ceramics:

Purple Ribbon: Hannah Potter (Lincoln - Creative Kids), Nina Contreras (Lincoln - Clovers & Company, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Bethann Ribble (Lincoln - Odyssey), Laura Cassel (Lincoln - Clovers & Company)

Red Ribbon: Patrick Murphy (Lincoln - Liberty Bell Laborers), Joy Sweazy (Lincoln - Odyssey)

Celebrate Arts - Paper:

Purple Ribbon: Kristin Vance (Lincoln - Odyssey), Heidi Kratzer (Lincoln - Odyssey), Patrick Murphy (Lincoln - Liberty Bell Laborers), Karen Clinch (Lincoln - Clovers & Company), Lisa Vance (Lincoln - Odyssey, Selected for State Fair), Sarah Lackey (Lincoln - Helping Hands), Katie Kalisch (Lincoln - Odyssey, Selected for State Fair) Trevor Craig (Lincoln - Star City Explorers, Selected for State Fair), Amelia Rangel (Lincoln - Odyssey), Rebekka Erks (Lincoln - Independent)

Blue Ribbon: Paige Beiermann (Lincoln - Clover Friends), Laura Cassel (Lincoln - Clovers & Company), Madelyn Roundey (Lincoln - Star City Kids), David Vanourney (Lincoln - Yankee Hill Kids), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids), Alyssa Fiala (Lincoln - Clovers & Company), Britni Waller (Lincoln - Cool Clovers)

Red Ribbon: Elizabeth Boender (Hickman - Yankee Hill Kids), Andrew Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers), Alexis Spath (Eagle - Stevens Creek Stars), Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids)

Celebrate Arts - Metal:

Purple Ribbon: Trevor Craig (Lincoln - Star City Explorers), Laura Cassel (Lincoln - Clovers & Company, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Kelli Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Anthony Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Andy Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Karen Clinch (Lincoln - Clovers & Company)

Red Ribbon: Brandy Wollen (Lincoln - Independent)

Celebrate Arts - Chalk:

Purple Ribbon: Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Alexis Spath (Eagle - Stevens Creek Stars), Britni Waller (Lincoln - Cool Clovers), Mykel Gossard (Lincoln - Prairie Pals, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Kristin Vance (Lincoln - Odyssey)

Red Ribbon: Rachel Pickrel (Hickman - Yankee Hill Kids), Samantha Hansen (Lincoln - Kids of the Future), Lisa Vance (Lincoln - Odyssey)

Celebrate Arts - Carbon/ink:

Purple Ribbon: Katie Kalisch (Lincoln - Odyssey, Selected for State Fair), Lisa Vance (Lincoln - Odyssey), Mallory Wittstruck (Martell - Rokeby Ramblers, Selected for State Fair), Alicia Gossard (Lincoln - Prairie Pals), Ellen Roundey (Lincoln - Star City Kids, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Evan Kucera (Walton - Stevens Creek Stars), Carmen Claesson (Lincoln -Star City Kids), Kristin Vance (Lincoln - Odyssey)

Red Ribbon: Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids), Hannah Potter (Lincoln - Creative Kids), Devon Hunt (Lincoln - Yankee Hill Kids)

White Ribbon: Sarah Kroll (Lincoln - Star City Kids)

Celebrate Arts - Pigment/water color:

Purple Ribbon: Rachel Vanderkolk (Malcolm - Independent, Selected for State Fair), Brandy Wollen (Lincoln - Independent, Selected for State Fair), Alicia Gossard (Lincoln - Prairie Pals, Selected for State Fair), Mikayla Freese (Lincoln - Independent, Selected for State Fair), Kyle Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair), Lindsay Damkroger (Firth - Boot Scootin' 4-Hers, Selected for State Fair), Jeff Cassel (Lincoln - Helping Hands), Mallory Wittstruck (Martell - Rokeby Ramblers), Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers), Kaley Cook (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Grace Farley (Lincoln - Sunshine Clover Kitties, Selected for State Fair), Ali Nelson (Lincoln - Independent, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Joy Sweazy (Lincoln - Odyssey), Christina Mayer (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Monica Claesson (Lincoln - Star City Kids), Kelli Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Joel Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Joy Sweazy (Lincoln - Odyssey), Ellen Roundey (Lincoln - Star City Kids), Amanda Kisker (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), Bethany Zelt (Lincoln - Star City Kids), Jessica Stephenson (Lincoln - Rabbits R Us), Andy Claassen (Waverly - The Cool Shamrocks), Sarah Barrett (Lincoln - Yankee Hill Kids), Leah Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Rachel Pickrel (Hickman - Yankee Hill Kids), Jennifer Sherwood (Lincoln - Clover Friends)

Red Ribbon: Isaac Leiker (Hickman - Boot Scootin' 4-Hers), Devon Hunt (Lincoln - Yankee Hill Kids), Mary Hubbard (Lincoln - Odyssey), Christie Morton (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), Margaret Sherwood (Lincoln - Clover Friends), Terra Thomson (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), David Vanourney (Lincoln - Yankee Hill Kids), Faith Lamb (Lincoln - Independent), Alexis Spath (Eagle - Stevens Creek Stars), Shelby Leiker (Hickman - Yankee Hill Kids), Carmen Claesson (Lincoln - Star City Kids), Lisa Keys (Lincoln - Rokeby Ramblers), Levi Vestecka (Lincoln - Helping Hands), Jeremy Zelt (Lincoln - Star City Kids), Ben Zelt (Lincoln - Star City Kids)

Celebrate Arts - Nature Materials:

Purple Ribbon: Nicole Pedersen (Lincoln - Cool Clovers, Selected for State Fair), Carly Belz (Lincoln - Shimmering Shamrocks)

Blue Ribbon: Hannah Beiermann (Lincoln - Clover Friends), Andrew Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Joel Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Leah Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Trevor Craig (Lincoln - Star City Explorers), Christie Morton (Lincoln - Sunshine Clover Kitties)

Red Ribbon: Rachel Pickrel (Hickman - Yankee Hill Kids), Sarah Barrett (Lincoln - Yankee Hill Kids), David Vanourney (Lincoln - Yankee Hill Kids), Rebekka Erks (Lincoln - Independent), Shelby Leiker (Hickman - Yankee Hill Kids), Elizabeth Boender (Hickman - Yankee Hill Kids)

Celebrate Arts - Mixed Media:

Purple Ribbon: Madelyn Roundey (Lincoln - Star City Kids), Rachel Roundey (Lincoln - Star City Kids), Ciara Thomas (Lincoln - 4Him), Amy Tucker (Lincoln - Odyssey, Selected for State Fair), Andrew Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids, Selected for State Fair)

Blue Ribbon: Andrew Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids), Mary Hubbard (Lincoln - Odyssey), Levi Vestecka (Lincoln - Helping Hands), Brandy Wollen (Lincoln - Independent), Michaela Vestecka (Lincoln - Clovers & Company), Eliza Hammond (Lincoln - Shimmering Shamrocks), Mary Hubbard (Lincoln - Odyssey), Terra Thomson (Lincoln - Sunshine Clover Kitties), Hannah Davis (Lincoln - Independent)

Red Ribbon: Shelby Leiker (Hickman - Yankee Hill Kids), Leah Keralis (Lincoln - Yankee Hill Kids)

Celebrate Arts - Portfolio-Collection:

Blue Ribbon: Samantha Hansen (Lincoln - Kids of the Future)

More Lancaster County 4-H/FFA Fair ResultsReturn for more Lancaster County Fair Results

 

4-H: Are You Into It?
Lancaster County 4-H

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County
444 Cherrycreek Road, Suite A, Lincoln Nebraska 68528-1507
Phone: 402-441-7180 | Web Site: http://lancaster.unl.edu

4-H & Youth | Agriculture & Acreage | Environment & Natural Resources | Family Living
Food: Safety, Nutrition & Cooking | Gardening | Home Environment |
Insects, Spiders, Mice & More | Nutrition Education Program | NEBLINE Newsletter

Parents, Teachers and Students: Consider the University of Nebraska-Lincoln

University of Nebraska Cooperative Extension in Lancaster County Confidentiality Statement

University of Nebraska Cooperative Extension educational programs abide with the nondiscrimination policies of the University of Nebraska-Lincoln and the United States Department of Agriculture.
All Rights Reserved 1996-2004